На 19 мај 2021 година, во 12 часот, на платото пред МАНУ се одржa промоција на изданието „Прилози за историјата на Македонија и македонската култура“, проект на МАНУ остварен во соработка со Институтот за национална историја, Филозофскиот факултет, Богословскиот факултет, Институтот за македонска литература и Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ – Скопје. Изданието наскоро ќе биде достапно и на веб-страницата на МАНУ.

На промоцијата, промотивни обраќања имаа претседателот на МАНУ, акад. Љупчо Коцарев, акад. Витомир Митевски, акад. Катица Ќулавкова и проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски.

Ова издание има цел да понуди непристрасно читање на историските настани, документи, артефакти и околности важни за разбирање на историскиот континуитет со македонски предзнак.

Линк до промотивното обраќање на претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев

Линк до промотивното обраќање на академик Витомир Митевски